Chlapec utratil ve Fortnite skoro 1000$

25. červen 2018 19:40 / Aleš Tihlařík / Novinky / Diskuze (45)

A je to tady zase. Zase se rodiče nevěnují dítěti, zase mu svěří kreditku, zase jej nechají dlouho o samotě a zase je na vině kdokoliv jiný než právě rodiče. I tak by se dal shrnout nejnovější příběh z Velké Británie.

Ano, stále se to děje. Otec svému dvanáctiletému synovi půjčil kreditku, aby si koupil jeden z trendy oblečků ve Fortnite, načež syn správně a spořádaně otci kartu vrátil. To, že syn není až tak spořádaný, zjistil otec o několik dní později, kdy na něj z přehledu transakcí pod kolonkou Epic Games zírala útrata ve výši 918 dolarů, tedy něco přes dvacet tisíc korun. Hra si totiž údaje ke kartě pamatuje a rozjívenému synátorovi tak nestálo nic v cestě, aby uskutečnil svůj plán za koupí té nejblyštivější kazajky na serveru.

Nešťastný otec teď samozřejmě viní Epic Games a svoji banku, pravděpodobně nevědíc, že na kreditní kartě jde velice jednoduše nastavit limit. Situaci by se samozřejmě dalo předejít prostým nenecháním svého dítěte samotného s kreditní kartou, ale teď už by se stejně jednalo o chození s křížkem po funuse.

Navíc to vypadá, že Fortnite má v Británii na svědomí více kontroverzí, za které mohou všichni, jen ne rodiče. Jako příklad slouží třeba devítiletá dívenka, jejíž závislost na extrémně populární battle royale hře již došla do takového stádia, že si při hraní ani neodskakuje na záchod. Až vám tedy bude příště při hraní nějaké dítě živočišně popisovat, co dělá s vaší matkou, vzpomeňte si, že možná sedí ve vlastní moči a brzy jej čeká výprask od naštvaného otce.

Zdroj: SegmentNext

Související hry

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20922311
Nolimit napsal 26. 6. 2018 v 14.13

Alfons Netáhlo: achjo nejsem blbej číst umím .. až to jednou updatem změní tak jim zaplatím a zkusím to znova, abych věděl jestli to tam je uložený... když tam nebude věta uložit pro další platbu

VELKY PS pro dementy
A navíc není to tak jak píšeš pokaždý když platíš musíš dávat to třímístný heslo co máš zezadu na kreditce takže klučík moc přesně věděl co dělá

Nahlásit nevhodný obsah

20878613
Vlken napsal 26. 6. 2018 v 13.41

Také bych uvítal potřebu autorizace (ať už potvrzení, heslo, PIN nebo CVC), některé služby (především Steam) to bohužel nenabízejí. Zadávat pokaždé všechny údaje (někdy i s fakturačními - jméno, kompletní adresa...) je dost zdlouhavé pro každý nákup za pár euro (nebo dokonce centů).

Editováno: 26. 06. 2018 v 13.42

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 26. 6. 2018 v 13.20

Masarkavtrenyrkach: prso: Alfons Netáhlo: Naprosto s vámi souhlasím. Jen málokdy se hřebíček takhle dobře uhodí na hlavičku.

Nahlásit nevhodný obsah

20875936
prso napsal 26. 6. 2018 v 13.17

A rodič, co nečte herní weby nebo The Sun (kdo by se divil), by ani o zákeřnosti free to play modelu s mikrotransakcema nemusel vědět. Asi by měl, ale pokud ne, lze mu to až tak zazlívat? Eventuálně by se mohli s dítětem dohodnout - peníze jsou na účtu, můžeš si koupit hru měsíčně. Letmej pohled do dashboardu napoví, jestli dítě poslouchá. To, že jdou utratit stovky liber ve hře zadarmo (taky nevim, proč jsou v článku dolary, když to bylo ve VB - já vim, rejpu...), prostě pořád není všeobecně rozšířená vědomost.

Nahlásit nevhodný obsah

20875576
Smaug. napsal 26. 6. 2018 v 12.54

Masarkavtrenyrkach: Já myslím, že tohle je spíš problém banky nebo společnosti vydávající karty než obchodníka (zde Epic). Jako minimální zabezpečení bych považoval zaslání autentizačního kódu nezávislým způsobem, třeba obyčejnou SMS (i když při nákupu z mobilu to úplně nezávislé není). Po pravdě se mi nijak zvlášť nelíbí ani placení kartou v obchodech bez zadávání pinu, i když to jde jen do určité hodnoty.

Editováno: 26. 06. 2018 v 12.56

Nahlásit nevhodný obsah

20875936
prso napsal 26. 6. 2018 v 12.42

Je to sice detail, ale podle původního článku v The Sun mu nepůjčil kreditku, ale k nákupu došlo právě na základě jen těch uložených údajů v konzoli z předchozí transakce. Před synem ve hře prostě byla možnost svobodně si nakupovat klikáním na ikonky. Jako obviňujme si rodiče, jak chceme, přehlédnutí to je, ale tyhle věci by opravdu měly bejt jasnější. Jak poukazuje správně Alfons Netáhlo, nemělo by to vést k obohacování sebe sama na úkor něčí "blbosti", a ruku na srdce, sebechytřejší lidi udělaj občas blbost. Řeči o nesvéprávnosti jsou úplně mimo. Díky i Masařkovi za jeho osobní příklad.
A obecněji, pokud nevíme detaily, situaci tý rodiny, proč je tak svůdný hned se začít předhánět v obviňování? Sorry, ale to platí i o poněkud úmorný ironii článku.

Nahlásit nevhodný obsah

20878742
Masarkavtrenyrkach napsal 26. 6. 2018 v 11.47

Moje nedávná osobní zkušenost:
Na návštěvě jsem chtěl udělat radost synovi kamarádky a koupit mu ve slevě hru na PSN pro PS4. Platba byla možná buď zadáním kreditky nebo zaplacením přes Paypal. Protože jsem si nebyl jist svým heslem na Paypal a nechtěl jsem se zdržovat zkoušením desítek hesel, které si bohužel moderní člověk v současnosti musí pamatovat, zvolil jsem první možnost. Zadal jsem informace o kreditní kartě a hru jsem koupil. Naštěstí mám doma taky PS4, tak jsem raději zkontroloval, jestli si konzole informace neuložila (protože při mých nákupech doma údaje opakovaně zadávat nemusím). A samozřejmě že ano. Kdybych si na to nevzpomněl, nebo kdybych nebyl sám uživatel PS4, tak by teď onen kluk měl k dispozici uložené informace k mé kartě a vesele by kupoval a kupoval...
Upozorní PS4 na to, že se zadávané informace ke kartě ukládají? Nejsem si jistý. Možná tam je nějaké to "store information", "save credit card", a podobně. Ale co taková informace znamená pro rodiče, který s takovými nákupy nemá osobní zkušenost? Kolik takových si uvědomí, že po nákupu musejí jít do úplně jiné nabídky, schované ve změti voleb a svoji kartu odstranit?
Autoři PSN by mohli dát možnost jednorázového nákupu, ale nedali. Proč asi?
Nevím, jak nákupy probíhají u Epicu, ale běžnou praxí je, že nákupy musejí být co nejjednodušší, aby se podporovaly ty impulsivní - aby zákazník neměl moc času si to rozmyslet. A tak se, sám jako rodič, dokážu vcítit do frustrace toho anglického rodiče, který třeba chtěl vyhovět synkovi, možná i osobně byl přítomen první transakci, ale následně se dozvěděl, že s jeho účtem bylo dále nakládáno, protože informace o kreditce se někam uložily do systému a potvrzení platby se už nevyžadovala. A že jeho kluk klikal a klikal? Jistě, zasloužil by na zadek, ale právě tohle těm firmám vyhovuje.

P.S.: Je asi zřejmě, že souhlasím s Alfonsem Netáhlem a také se mi nelíbí, že by se jako standard mělo ve společnosti brát využívání nepozornosti nebo hlouposti. Co třeba začít využívat i toho, že je někdo mladší, silnější, rychlejší?

Editováno: 26. 06. 2018 v 11.51

Nahlásit nevhodný obsah

14880585
Mr.sugar napsal 26. 6. 2018 v 11.40

Alfons Netáhlo: je blbost a blbost. Kreditka patří do rukou pouze majiteli a nikomu jinému. Pokud kdokoli dá svou kartu komukoli, musí počítat s tím, že se to vymsti.

Nahlásit nevhodný obsah

20922649
Alfons Netáhlo napsal 26. 6. 2018 v 11.28

Jinak omlouvám se všem, že sem to tu tak zavšivil. Mě prostě jen vadí ten dnešní pohled na svět, kdy se všude uplatňuje, mantra byla to jeho blbost, měl si dát pozor.

Podle mě by měla být mantra, nezneužívej blbosti jiných k vlastnímu prospěchu. Nikdo není neomylný.

A tím končím a hezký den.

Nahlásit nevhodný obsah

20922649
Alfons Netáhlo napsal 26. 6. 2018 v 11.23

Nolimit: Budiž ti to přáno, až to jednou updatem upraví a zapamatují si to tak budeš třeba taky překvapený. Nebo ty čteš všude podmínky použití a Eula která schvaluješ? Si dobrý.

Nahlásit nevhodný obsah

20865809
Jarcze napsal 26. 6. 2018 v 11.22

Nolimit: A proto nepřijdeš o 1000dolarů :-D To je ta zodpovědnost, kterou tu pořád někteří nechápou.

Nahlásit nevhodný obsah

20922649
Alfons Netáhlo napsal 26. 6. 2018 v 11.19

Lynch: Díky, já sem psal že používám PaySaveCard. Na PS4 zas ty jejich kartičky s body. Ale né všude něco takového jde.

Nahlásit nevhodný obsah

20922649
Alfons Netáhlo napsal 26. 6. 2018 v 11.16

Jarcze: Zřejmě si šťastný člověk, kterého nikdo nikdy na ničem nenatáhl. Firmy jsou tu aby vydělali a lidská společnost od toho aby pomáhala těm slabším a nebylo to tu jako v džungli s právem silnějšího. Ale souhlasím, ukončíme to. A děkuji, byla to dobrá debata.

Nahlásit nevhodný obsah

20922311
Nolimit napsal 26. 6. 2018 v 11.10

Alfons Netáhlo: já na fortnite platím a vždycky si kartu zadávám znova... Je smutný že někdo neumí číst a pak to svaluje na jiny

Nahlásit nevhodný obsah

20865809
Jarcze napsal 26. 6. 2018 v 11.08

Alfons Netáhlo: Prostě za dítě je zodpovědný rodič a když mu svěří kreditku, tak souhlasí s tím, že z té kreditky zmizí peníze a je jen na něm, aby měl pod kontrolou, kolik to bude. Tady to pod kontrolou neměli a proto to tak dopadlo. Firmu není z čeho obviňovat, protože firmy jsou zakládány za účelem zisku a ne za účelem starostí o cizí děti, proto s každým omezením by byli jen sami proti sobě. Tím bych to pro dnešek ukončil. Jinak osobně to vnímám jako učelovou kauzu s cílem Epic Games poškodit, ale to je jen můj názor.

Editováno: 26. 06. 2018 v 11.16

Nahlásit nevhodný obsah

20922311
Nolimit napsal 26. 6. 2018 v 11.08

Alfons Netáhlo: bože ty si takovej kokot ... Může za to rodič... Jestli nezletilému klukovi půjčí kreditku... Sám bys dobře měl vědět že jen opises čísla a jméno a dost .. muze ti to vzít kdokoliv a zrovna případ fortnite... Kde je minimální částka pro rozumnou věc 20+ euro.... Jestli dvanactiletemu klukovi dáš kreditku .. měl by sis mu to naťukat sám a ujistit se... Popřípadě odskrtnou kolonku neukládat pro další platby... Tohle je základní informace a manipulace s kartou... Je to tvoje karta.. karta rodiče je za ní zodpovědný on... On by s ní měl platit takže bych takovyhlem lidem nedával zpět ani korunu... Jo jiná je na mobilu tam se to svinský propojí a i když dáš neukládat tak se to uloží z jinýho místa... Ale je to tam tuším chráněný zase heslem

Nahlásit nevhodný obsah

20846931
Lynch napsal 26. 6. 2018 v 11.08

Alfons Netáhlo: Můžeš platit i paysafecard kdyby byl zájem.

Nahlásit nevhodný obsah

20922649
Alfons Netáhlo napsal 26. 6. 2018 v 10.58

Jarcze: Máš pravdu jsme na začátku. :-) Rodiče nemusím obhajovat, nic neprovedli. Už v prvním příspěvku píšu, že by se tomuhle mělo předcházet a umožnit jiné způsoby platby a né pořád trvat na kreditce. A to braň je jak chceš, je čistě na provozovateli té dané hry, já jako rodič tu hru a její platební možnosti neupravím.

Nahlásit nevhodný obsah

20865809
Jarcze napsal 26. 6. 2018 v 10.51

Alfons Netáhlo: Furt jsme na začátku, kde jsi se v tom prvním příspěvku snažil obhajovat ty rodiče a shodit část zodpovědnosti na firmu, která si pouze vzala peníze za služby, které poskytla. Ale vidím, že to už začínáš chápat a to jsem rád.

Nahlásit nevhodný obsah

20922649
Alfons Netáhlo napsal 26. 6. 2018 v 10.50

DeviR1: Ano, rodič by neměl používat platební kartu. Co udělali je , že zadaly údaje a zaplatili za první nákup. Je to lehkovážné, tohle neměli dělat. Co si má co dítko hrát že? Má doma uklízet a ne buzerovat s tím, že chce pistolku do hry. :-)

Nahlásit nevhodný obsah