Epic vydá Fortnite mimo Google Play

4. srpen 2018 12:12 / Zdeněk Pudivítr / Novinky / Diskuze (6)

Fortnite, nejpopulárnější hra současnosti, se z PC a konzolí nedávno rozrostla i na mobilní zařízení. Prozatím se bavíme pouze o iOS, kde Fortnite zažil vynikající start a během prvních tří týdnů vydělal přes 15 milionů dolarů. Jak se zdá, Epicu ani tohle nestačí, a proto se rozhodli pro celkem razantní krok. Chystanou verzi Fortnite pro Android totiž nevydají na platformě Google Play.

Důvody jsou podle vyjádření CEO Epicu, Tima Sweeneyho, především dva. Prvním je prý přímý kontakt se zákazníky na všech platformách, které to umožňují. Na tomto místě se sluší připomenout, že PC verzi hry si z populárního Steamu také nestáhnete, ale je potřeba použít vlastní launcher od Epicu. Sweeney dále prozrazuje, že pokud by iOS nabízel možnost instalovat aplikace mimo oficiální obchod, postupovali by stejně.

Druhým, závažnějším důvodem, je možnost obejít 30% podíl, který si Google strhne z každé provedené transakce u aplikací nainstalovaných přes jeho obchod. A právě tady bude zajímavé sledovat, jak zareagují hráči. Ačkoli totiž Android instalaci aplikací mimo Google Play umožňuje, je potřeba jí předem povolit. To sice není nic těžkého, přesto by mohlo upozornění operačního systému o sníženém zabezpečení telefonu některé uživatele odradit. Nehledě na to, že někteří neznalí hráči pro instalační balíček nemusí zamířit na oficiální stránky Epicu, čímž se vystaví možnosti instalace malwaru.

Pokud bychom se nebavili zrovna o Fortnite, jehož síla je nepochybně dostatečná, aby přilákala hráče i touto neobvyklou cestou, mohli bychom podobný krok od jiného studia považovat za ekonomickou sebevraždu. Není totiž žádným tajemstvím, že popularita, a tudíž i úspěch mobilních her, se mimo jiné odvozuje i od toho, zda jsou zviditelněné právě v oficiálních obchodech. Jestli se Epicu tento krok vyplatí, případně pokud ho budou ostatní vývojáři následovat, bychom se měli dozvědět ještě během léta, na kdy je vydání Fortnite pro Android plánováno.

Zdroj: The Verge

Související hry

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20842776
JabJab21 napsal 4. 8. 2018 v 19.11

Tim lip.

Nahlásit nevhodný obsah

13767209
leco77 napsal 4. 8. 2018 v 17.59

JabJab21: google to zakázat nemůže právě, nemají jak

Nahlásit nevhodný obsah

20842776
JabJab21 napsal 4. 8. 2018 v 14.58

Pred Epicem smekam a doufam ze se vic spolecnosti inspiruje a nebude podporovat ten zpropadenej google play, kterej abyste si pomalu museli davat do antivirovych vyjimek aby vubec sel (nadsazka).

Je mi jasny, ze Epic zene hamiznost a sobeckost a taky me znepokojuje, ze to vydali na apple store jenom proto, ze nic jinyho nepodporuje (protoze ted to muze zakazat i google a je to v hajzlu), nicmene prijde mi naprosto v poradku, ze vyvojar primo prodava hraci a cim min prekazek na ceste bude, tim lip.

Editováno: 4. 08. 2018 v 15.00

Nahlásit nevhodný obsah

13767209
leco77 napsal 4. 8. 2018 v 14.00

nedivím se.. u takových příjmů to je rozumný krok, jak obejít obchod, který zrovna Fortnite nepřinese vůbec nic, akorát by odevzdávali 30% z tržeb.

U nových aplikací/her by to byla samozřejmě hloupost, ale u zavedené značky, kde ví, že lidi budou ochotní tohle instalovat i mimo store, se není čemu divit.

Nahlásit nevhodný obsah