PS Vita skončí příští rok – bez nástupce

21. září 2018 07:30 / Aleš Tihlařík / Novinky / Diskuze (11)

Věděli jste, že se PlayStation Vita ještě vyrábí? Tenhle velmi slibný handheld spatřil světlo světa již v roce 2011, kdy si všichni pochvalovali poměrně nadčasový hardware a velmi dobré dílenské zpracování. Celou přenosnou konzoli sice postupně zabíjel nedostatek mainstreamových her, přesto se s námi nakonec zdrží celých osm let.

Hirojuki Oda, senior viceprezident Sony Interactive Entertainment, tuto informaci sdělil Famitsu, přičemž se dle něj nechystá žádný nástupce, který by Vitu nahradil. Handheldový trh si pro sebe díky rodině 3DS a částečně i Switchi uzmulo Nintendo, a Sony se dle všeho prostě nevyplatí další pokus o zvrácení situace.

Jak už minulý rok řekl Shawn Layden, prezident americké divize Sony Interactive Entertainment, Vita díky řadě faktorů nedosáhla velkých počátečních prodejů, což rezultovalo v nezájem velkých vývojářů a z toho vyplývající opětovný nezájem koncových zákazníků. Fyzická média pro Vitu se nevyrábí od začátku tohoto roku a ani program PlayStation Plus s touto konzolí nadále nepočítá, konec se tedy blíží již nějaký ten pátek.

Kterou hru jste na Vitě měli nejraději? A mrzí vás, že se neuchytila tolik, jako se dle Sony měla? Podělte se s námi o váš názor v diskuzi.

Zdroj: Polygon

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20921934
Adam2153 napsal 21. 9. 2018 v 17.13

Na Vitě bylo dost super her. Hodně se mi líbilo Gravity rush, Killzone, ale i Resistance.

Nahlásit nevhodný obsah

20918040
thebigfoot68 napsal 21. 9. 2018 v 16.47

Jak píše Masarkavtrenyrkach, Vitu ocení fanoušci JRPG a indie. Já navíc oceňuju fakt, že si na Vitě můžu zahrát hry z prvního PlayStation a PSP. Mám tento handheld teprve dva roky, pořád na něm hraju a dlouho hrát budu. Je škoda, že Sony neplánuje jejího nástupce, ale naštěstí je tady Switch, takže dobrému mobilnímu hraní neodzvonilo.

Editováno: 21. 09. 2018 v 17.36

Nahlásit nevhodný obsah

20828568
Ursus napsal 21. 9. 2018 v 15.41

Masarkavtrenyrkach: Amen. PSP i Vitu jsem vždycky bral jako kapesní verzi domácí konzole. Jednak jim to vyfoukl Switch, jednak mě to až tak nelákalo. Když chci Uncharted, zapnu PS3 nebo PS4. Proto mám DS, respektive pak 3DS, protože nabízí jiný styl hraní a jiný styl zábavy než velké konzole.

Nahlásit nevhodný obsah

20922888
Abel napsal 21. 9. 2018 v 14.57

Masarkavtrenyrkach: Vida, o změně konektoru jsem nevěděl, to je tedy jednoznačné plus. Ikdyž jsem Vitu v příspěvku dost setřel, tak ji mám vlastně rád a je škoda, že nástupce nebude.

Nahlásit nevhodný obsah

20878742
Masarkavtrenyrkach napsal 21. 9. 2018 v 11.41

Ursus: Ano. A taky Gravity Rush. Ale u obou to trochu podle mne kazí fakt, že vyšly remastry na PS4. I když Tearaway bylo designované přímo na Vitu, takže Unfolded verze hodně ztratila.
Bohužel těch skutečně jedinečných od západních vydavatelů (nebo přímo od Sony) je málo. Sony se třeba hodně snažilo s Freedom Wars zaplnit díru po absentujícím Monster Hunteru (a objevilo se ještě pár dalších žánrově podobných her), ale ruku na srdce: Kdo na tyhle hry bude za deset let vzpomínat? Každá platforma by měla mít třeba desítku her, která by se dala nazvat "cult classic". Majitelé 3DSka si za deset let rádi zavzpomínají třeba na Monster Huntery, Animal Crossing, Fire Emblem hry, Pokémony nebo na první Zeldu, která dala hráči volnost v tom, jak chtějí plnit dungeony (Link between Worlds). Na PS Vitě je to chudší a domnívám se, že mezi ně patří spíš japonské hry pro fajnšmekry (Danganronpa například).

Nahlásit nevhodný obsah

20878742
Masarkavtrenyrkach napsal 21. 9. 2018 v 11.28

Abel: Jakožto potrefená husa bych se ozval a napsal, že displej na revidované Vitě rozhodně není hrůza. Dokonce lze snadno narazit na názory, že některým hráčům svým podáním barev vyhovoval víc. Revidovaná verze má z mého pohledu dvě vylepšení (a proto jsem zcela vědomě bez omezení sáhl právě po ní): integrovaná paměť na ukládání dat (většinu her mám na kartridžích a na sejvy mi ta paměť stačí), ale hlavně standardní USB konektor na napájení. Taky je o něco lehčí a některým může vyhovovat i to, že se dá sehnat v mnoha barevných kombinacích (zrovna ta modrá na obrázku se mi velmi líbí).
Sony s Vitou udělalo hodně věcí špatně (typicky předražené proprietární paměťové karty), ale podle mne revidovaná verze mezi ně nepatřila. Jistě, bylo by fajn, kdyby tam nechali AMOLED displej. Ale je zřejmé, že právě na něm Sony finančně nejvíc krvácela a koneckonců ani jiná zařízení ho neměla (a dodnes nemají) a nelze je považovat za neúspěch.
Souhlasím, že uživatelské rozhraní Vity je nepřehledné a se svými stínovanými "bublinkami" ani nijak atraktivní. Vadí mi, že se některé věci dají dělat jen dotekem na obrazovce - nejsem příznivcem rádoby efektních věcí, které ale nejsou v důsledku efektivní. A hodně mi vadí, že přestal fungovat Youtube přehrávač (resp. byl odstraněn). Nepochopitelné se mi zdá umístění reproduktorů, kdy si je hráč při držení zařízená rukama zakrývá (hlavně na pravé straně, mrkněte na fotku).
Ale celkově je to fajn handheld a s jeho smrtí je to i super sběratelská záležitost.

Editováno: 21. 09. 2018 v 15.14

Nahlásit nevhodný obsah

20828568
Ursus napsal 21. 9. 2018 v 10.56

Masarkavtrenyrkach: To je pravda. Já bych ještě jako asi jednu z nejlepších her zmínil Tearaway.

Nahlásit nevhodný obsah

20922888
Abel napsal 21. 9. 2018 v 09.59

Už před vydáním americká media upozorňovala na to, že “vita” je v US výraz pro “šunt” a proto by pro Sony bylo nejlepší jméno změnit. Špatná marketingová rozhodnutí se táhla celým životem Vity - sázka na dotykové ovládání cool trackpadem, který akorát komplikuje držení Vity, “trhací” ovládání záložek menu, které jen zdržuje, prezentace jako přenosné PS3, přičemž HW byl jako u lepšího mobilu, po počátečních neprodejích příchod Vity 2.0, kde byl kvalitní AMOLED displej vystřídán TN hrůzou a tak bych mohl pokračovat. Škoda, že handheldy Sony zařízlo, místo aby se poučilo. RIP

Nahlásit nevhodný obsah

20878742
Masarkavtrenyrkach napsal 21. 9. 2018 v 09.12

Pro fanoušky JRPG a japonských her obecně je Vita ráj.
Persona 4 Golden, Legend of Heroes: Trails of the Cold Steel 1 + 2, Ys Memories of Celceta, Danganronpa 1 + 2 + 3, Nonary Games. Na Vitě se objevilo hodně her, které buď jinde nejsou, nebo které se lépe hrají na handheldu (typicky vizuální novely). Západní produkce podle mého až tak dobrá nebyla a to nejspíš stojí hodně za neúspěchem Vity. Západních exkluzivit bylo málo a moc se na ně nevzpomíná. Nejznámější jsou asi Uncharted Golden Abyss a Killzone Mercenaries, ale velkou díru do světa neudělaly o čemž svědčí i to, jak často jsou opomíjeny, když se mluví o herních sériích, do kterých patří.
Na Vitě vzkvétala indie produkce - nejspíš díky tomu, jak málo o ni měli zájem velcí vydavatelé. Takže si tam třeba zahrajete Papers Please, Undertale nebo Stardew Valley. O tom, že existuje nezanedbatelné množství zájemců o Vita hry na kartridžích, svědčí to, že malé vydavatelství Limited Run pravidelně vydává indie tituly, které jsou v podstatě okamžitě vyprodané. Fanoušci Vity si zvykli objednávat některé hry přímo z Play-asia, protože západní obchody je už nemají.
Mimochodem ceny mnoha krabičkových her na Vitě pomalu ale jistě rostou. Obchody je nemají už dlouho a kdo koupil většinou neprodává. V českých obchodech se novější (a japonštější) hry už skoro nevyskytují, novější už nedovážejí a jen vyprodávají značně prořídlé sklady, takže zájemce je odkázán na zahraniční obchody, ale ještě častěji už jen na eBay.

Nahlásit nevhodný obsah

20828568
Ursus napsal 21. 9. 2018 v 09.05

Hmm, to abych si ho do sbírky ještě rychle splašil. Her mám z PS+ dost. :)

Nahlásit nevhodný obsah

20842776
JabJab21 napsal 21. 9. 2018 v 08.08

A bude se to porad jmenovat "vita" kdyz uz nebude "nazivu"? :D

Nahlásit nevhodný obsah