PETA bojuje s muzeem v AC:NH

21. květen 2020 11:44 / Tadeáš Pepř / Novinky / Diskuze (10)

Nezisková organizace PETA, která se zabývá především právy domácích i divokých zvířat, už dávno nebrojí proti skutečnému násilí na němých tvorech, ale i na tom virtuálním. Často se jí tak do hledáčku dostávají hry, kde figuruje lov nebo jakékoliv zranění působené zvířatům. A tak trochu překvapivě se jí v určitém ohledu nelíbí ani Animal Crossing: New Horizons.

Ano, tento roztomilý titul, kde nebohým zvířátkům zařizujete bydlení, darujete hmyz a obstaráváte šatstvo i smysl života. Hlavním problémem je, dle představitelů organizace, možnost uzavírat nachytané ryby a hmyz do akvárií a expozicí v muzeu sovy Blatherse. Na sociální síti TikTok tak rozjela kampaň “Empty the tanks” (vyprázdněte nádrže), která vyzývá Blatherse, a potažmo i ostatní hráče, k bojkotování tohoto klíčového herního mechanismu. Také nebohou sovu oficiálně označili za "canceled" (zrušenou).

PETA už dříve na svém webu v souvislosti s Animal Crossing: New Horizons zveřejnila obsáhlý “Průvodce pro vegany”, který hráče - vegany vybízí k vlídnému chování ke zvířatům. Odrazuje například od rybaření, chytání hmyzu nebo konstrukce psí boudy. Naopak oceňuje přátelskou stránku hry a její schopnost vypíchnout některé problémy, se kterými se reprezentované zvířecí druhy (sloni, psíci mývalovití) potýkají.

 

Zdroj: PETA

Související hry

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20875587
Drew7878 napsal 21. 5. 2020 v 22.20

prso: Já myslím, že se fakt řídí heslem - špatná reklama, taky reklama. Nedovedu si představit člověka, kterej tam sedí a řekne, že tohle se vypustí do světa a lidi to budou milovat. Na druhou stranu, já se teď díky tomu dověděl o věcech v tom období 2010 - současnost, o kterých jsem neměl ani páru. Tak aspoň na pár lidí to zjevně funguje. :D

Nahlásit nevhodný obsah

20887270
1337 napsal 21. 5. 2020 v 21.50

prso: Myslím si, že tady širší kontext nepomůže. Bojovat za to, aby ve hře něco nebylo, je prostě jen a jen kontraproduktivní a "sebepoškozující" - však tu organizaci nikdo nenutí toto dělat. Možná to dělají proto, že špatná reklama taky reklama, ale pak se nejde divit, že většina bude mít tu skupinu zafixovanou jako "tu, co bojuje jen virtuálně".

Nahlásit nevhodný obsah

20875936
prso napsal 21. 5. 2020 v 15.13

Drew7878: Ono kdyby se to zasadilo do nějakýho širšího kontextu, neudělal se z toho bulvárek jako tady a nevybíraly se vždycky jenom přešlapy (kterejch má, pravda, PETA dost), tak by to taky bylo něco jinýho. Spoustu gamerů nějaká PETA vůbec nezajímá, viz Ocelotr:), a dozvěděj se o ní vždycky jenom takhle, aniž by tušili o důležitý práci v 80s a 90s, ale i pozdějc. Jako když člověk koukne na jejich stránky, tak je toho každej rok dost (jsou to menší věci – ukončení sponzoringu koridy, zákaz surfování na delfínech v SeaWorldu atd.).

Z toho Mitsurugiho odkazu se mi docela líbí tenhle (mírně dramatickej, ale podle mě trefnej) příspěvek: „Like any group whose intention of goodness fails in its execution, we despise them more than those who never made any such efforts. And the more righteous the intention, the more we wait for the scraps to fall to feed the smugness in our own hearts in watching what we believe to be hypocrisy and power falling from grace.“

Nahlásit nevhodný obsah

20875587
Drew7878 napsal 21. 5. 2020 v 14.50

Mitsurugi: Jo, tak to je super. O víc než půlce těch věcí z jejich webu jsem ani nevěděl, takže to jde za mnou. Škoda teda, že se pak prezentují i takovýma hovnama jako je tohle video a spoustu lidí si pak odradí.

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 21. 5. 2020 v 14.40

Drew7878: Já přesně věděl, že se ozveš :D

Ten seznam končí v roce 2014, protože jsem ho vykopíroval z příspěvku, který je ze začátku roku 2015. Něco aktuálnějšího můžeš najít na jejich webu: http://www.peta.org/about-peta/mileston…

Odkaz jsem dát nemohl, protože by to nemělo takový humorný efekt. Ještě neco bys chtěl vědět?

Editováno: 21. 05. 2020 v 14.43

Nahlásit nevhodný obsah

20875587
Drew7878 napsal 21. 5. 2020 v 14.33

Mitsurugi: Proboha, tenhle seznam jsem viděl, nešlo dát třeba jenom odkaz na to, odkud si to zkopčil?

Jinak je dobrý, že to končí rokem 2014. Ono totiž od tý doby to šlo s PETOU do hajzlu a zaměřují se na takové blbosti jako je tohle video. Dřív to bylo super, teď už spíš pro smích...

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 21. 5. 2020 v 14.18

JabJab21: Chtěl vědět co PETA dokázala, tak jsem našel co PETA dokázala :D

Nahlásit nevhodný obsah

20842776
JabJab21 napsal 21. 5. 2020 v 14.00

Mitsurugi: Tak myslim ze mas rekord pro nejdelsi prispevek na Hrej v historii. Dokonce delsi nez Nikdynikde.

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 21. 5. 2020 v 13.57

Ocelotr NN:
1980 : PETA is formed and organizes the first World Day for Laboratory Animals protest in the U.S. and the first demonstration against chicken slaughter at Arrow Live Poultry, which was subsequently closed, in Washington, D.C.
1981 : PETA conducts an undercover investigation exposing the suffering of the Silver Spring monkeys in a Maryland research facility, resulting in the first-ever police raid on a laboratory.
1981 : A PETA undercover investigation results in the first conviction of an experimenter for animal abuse and the first withdrawal of federal research funds because of cruelty to animals.
1982 : PETA makes legal history by filing the first-ever lawsuit to become the guardian of animals used in experiments.
1983 : PETA gets a U.S. Department of Defense underground “wound lab” shut down and achieves a permanent ban on shooting dogs and cats in military wound laboratories.
1984 : PETA closes down a Texas slaughterhouse operation in which 30,000 horses were trucked in and left to starve in frozen fields without shelter.
1985 : After PETA publicizes the gross mistreatment of animals at City of Hope in California, the government suspends more than $1 million of the laboratory’s federal funding.
1986 : As a result of PETA’s campaign, the SEMA research laboratory in Maryland stops confining chimpanzees to isolation chambers.
1987 : PETA stops a plan by Cedars-Sinai, California’s largest hospital, to ship stray dogs from Mexico to California for experiments.
1988 : For the first time, PETA conducts a year-long undercover investigation at Biosearch, a cosmetics and household product testing laboratory, uncovering more than 100 violations of federal and state anti-cruelty laws.
1989 : PETA persuades Avon, Benetton, Mary Kay, Amway, Kenner, Mattel, and Hasbro to stop testing on animals. Note: Many of these companies have started testing on animals again in order to sell their products in China.
1990 : After PETA exposes the backstage beating of orangutans by Las Vegas entertainer Bobby Berosini, his wildlife permit is suspended and his show closes.
1991 : PETA’s “Silver Spring monkeys” case marks the first animal experimentation case ever heard by the U.S. Supreme Court.The court gives a unanimous, positive ruling.
1992 : PETA’s undercover investigation into foie gras production prompts the first-ever police raid on a factory farm. PETA convinces many restaurants to stop selling the vile product.
1993 : All car-crash tests on animals stop worldwide following PETA’s hard-hitting campaign against General Motors’ use of live pigs and ferrets in crash tests.
1994 : A California furrier is charged with cruelty to animals after a PETA investigator films him electrocuting chinchillas by clipping wires to the animals’ genitals. In another undercover exposé, PETA catches a fur rancher on videotape causing minks to die in agony by injecting them with a weedkiller. Both fur farms agree to stop these cruel killing methods.
1994 : Less than a month after PETA supporters occupy Calvin Klein‘s office in New York—an action that leads to a meeting between the designer and a PETA representative—Klein announces that he will no longer design with fur, the first major fashion designer to do so.
1995 : PETA persuades Mobil, Texaco, Pennzoil, Shell, and other oil companies to cover their exhaust stacks after showing how millions of birds and bats have become trapped in them and been burned to death.
1995 : PETA’s efforts lead to the first-ever cruelty charges filed against a factory farmer for cruelty to chickens for allowing tens of thousands of chickens to starve to death. The president of the company ultimately pleads guilty.
1996 : Following PETA’s campaign, NASA pulls out of Bion—a joint U.S., French, and Russian experiment in which monkeys wearing straitjackets were to have electrodes implanted in their bodies and be launched into space.
1996 : PETA convinces Gillette to observe a moratorium on animal testing after a colorful years-long campaign, including the presentation of shareholder resolutions at Gillette’s annual meetings and support from compassionate celebrities Paul McCartney, Lily Tomlin, Hugh Grant, and Elizabeth Hurley.
1997 : A PETA investigation that documented the anal electrocution of foxes leads to the first-ever guilty plea by a fur rancher to cruelty-to-animals charges.
1998 : PETA succeeds in getting Taiwan to pass its first-ever law against cruelty to animals after the group rescues countless dogs from being beaten, starved, electrocuted, and drowned in Taiwan’s pounds.
1999 : Undercover investigations into pig-breeding factory farms in North Carolina and Oklahoma reveal horrific conditions and daily abuse of pigs, including the fact that one pig was skinned alive, leading to the first-ever felony indictments of farm workers.
1999 : PETA conducts an undercover investigation into the Nielsen Farms puppy mill in Kansas, which reveals extremely small enclosures and rampant sickness, abuse, and death. Our investigation leads to the closure of the facility and a $20,000 fine from the U.S. Department of Agriculture (USDA). The Nielsens are also “permanently disqualified from being licensed” by the USDA.
2000 : Following the group’s investigation, PETA convinces Gap Inc., J.Crew, Liz Claiborne, Clarks, and Florsheim to boycott leather from India and China, countries in which leather production causes immense animal suffering.
2000 : After a campaign that lasts 11 months and includes more than 400 demonstrations at McDonald’s restaurants in more than 23 countries, as well as advertising and celebrity involvement, McDonald’s becomes the first fast-food company to agree to make basic animal-welfare improvements for farmed animals.
2001 : PETA persuades Burger King to adopt sweeping animal-welfare improvements, including conducting unannounced slaughterhouse inspections and giving hens more cage space.
2001 : Shortly thereafter, following a vigorous PETA campaign, Wendy’sfollows suit, announcing plans to change some of its rules regarding the handling and slaughter of the animals used for its food.
2002 : PETA’s efforts lead to the confiscation of six undernourished polar bears from a tropical circus, in which they were underfed, whipped, and forced to perform in sweltering temperatures.
2003 : Evidence submitted by PETA leads to the mandatory relinquishment of all 16 elephants used by the Hawthorn Corporation, an elephant-rental company.
2004 : PETA persuades chemical companies and the U.S. Environmental Protection Agency to drop plans for numerous painful chemical tests, sparing tens of thousands of animals.
2005 : Following PETA’s campaign, Honda, PUMA, Keds, and other companies pull their commercials featuring great apes. Several corporations pledge never to use great apes in advertising in the future.
2005 : Thanks to PETA’s lengthy campaign to push PETCO to take more responsibility for the animals in its stores, the company agrees tostop selling large birds and to make provisions for the millions of rats and mice in its care.
2006 : PETA convinces Polo Ralph Lauren to stop selling fur. The furs were pulled from store shelves and donated to those in need in Mongolia.
2007 : After uncovering cruel experiments funded by major beverage manufacturers, PETA convinces POM Wonderful, PepsiCo, and Coca-Cola to end all animal tests.
2008 : PETA elicits agreements to make major improvements in farmed-animal welfare from Safeway, Harris Teeter, and the company that controls the purchase of chickens for KFCs in Canada, which also start offering faux-chicken menu items.
2008 : The Ad Council signs PETA’s Great Ape Humane Pledge. In 2012, it extends its pledge to include a ban on all wild animals in advertising.
2008 : PETA’s investigation into Aviagen Turkeys, Inc., part of the self-proclaimed “world’s leading poultry breeding company,” reveals that workers tortured, mutilated, and maliciously killed turkeys. Three former employees are indicted on felony cruelty-to-animals charges—the first felony charges for abusing factory-farmed poultry in U.S. history—and two become the first factory farmers to be convicted of abusing turkeys. One man is sentenced to one year in jail—the strongest penalty levied for abusing a factory-farmed animal in U.S. history—and all three are barred from owning or living with animals for five years.
2008 : PETA investigates a pig-breeding factory farm in Iowa and uncovers horrific treatment of sows, boars, and piglets. The manager of the farm is fired, and the evidence results in 22 criminal charges against six workers, all of whom admit guilt and are sentenced to serve up to two years’ probation.
2009 : PETA’s investigation into animal dealer U.S. Global Exotics prompts the largest animal seizure in history—more than 26,000 animals. The owner flees the country to evade federal charges.
2009 : After receiving the video of PETA’s exposé of extreme suffering in the trade in exotic-animal skins, Stockholm-based international retailer H&M becomes the first retailer to adopt a policy banning products made from exotic skins in all of its 1,800 stores worldwide.
2009 : After nearly a month of intense PETA campaigning against horrific combat training exercises conducted by the Bolivian military—in which live dogs are shown in a video tied down, repeatedly stabbed, and screaming in agony—the Bolivian Ministry of Defense ends the killing by issuing the military’s first-ever animal protection regulation, which “prohibit[s] all acts of violence, exploitation, [and] mistreatment that provokes the death of animals.”
2010 : A petition co-filed by PETA leads a court to determine thatUniversity of Wisconsin–Madison staff members may face prosecution for violating state law by killing sheep in decompression experiments.
2010 : Following a year of vigorous campaigning, NASA cancels plans fora $1.75 million study in which dozens of squirrel monkeys would have been exposed to a harmful dose of radiation.
2010 : After discussions with PETA, Japan’s ITO EN, Ltd.—the world’s largest green-tea manufacturer—institutes a new policyprohibiting all animal testing. Also after discussions with PETA,Lipton tea soon follows suit.
2010 : Just one week after PETA releases the results of its shocking undercover investigation into Professional Laboratory and Research Services and files a complaint with the USDA, the North Carolina–based contract animal testing facility surrenders nearly 200 dogs and more than 50 cats and closes its doors. This is only the second time in U.S. history that a laboratory has been forced to surrender animals and shut down.
2010 : Less than six months after PETA releases its undercover investigation into laboratories at the University of Utah, Utahlegislators vote overwhelmingly to amend an archaic state law so that government-run animal shelters will no longer be forced to sell dogs and cats to laboratories on demand.
2011 : The USDA fines Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus $270,000—the largest fine ever paid by an animal exhibitor—for violations of the Animal Welfare Act after PETA presents the agency with unequivocal evidence of animal abuse, including beatings, the negligent death of a lion, lame elephants forced to perform despite chronic pain, and a baby elephant who died during a training routine.
2011 : PETA blows the lid off Ringling Bros.‘ violent training methods when a whistleblower shares photographic evidence from Ringling’s training compound revealing how baby elephants are torn away from their mothers and subjected to violent training sessions so that they will learn how to perform tricks.
2011 : PETA releases video footage from an investigation showing howelephants used by Ringling Bros. are whipped, beaten, and yanked by heavy, sharp steel-tipped bullhooks behind the scenes prior to performing.
2011 : In the first case of its kind, PETA, three marine-mammal experts, and two former orca trainers file a lawsuit asking a federal court to declare that five wild-caught orcas forced to perform at SeaWorld are being held as slaves in violation of the 13th Amendment to the U.S. Constitution. The filing—the first ever seeking to apply the 13th Amendment to nonhuman animals—names the five orcas as plaintiffs and seeks their release into their natural habitats or seaside sanctuaries.
2011 : After intensive campaigning by PETA, the U.S. military ends the use of monkeys in the Army’s cruel chemical-attack training course.
2012 : All the top 10 advertising agencies in the United States—McCann Erickson, BBDO, Y&R, DDB, Ogilvy & Mather, TBWA, Draftfcb, Grey, JWT, and Campbell Ewald – sign PETA’s Great Ape Humane Pledge, banning the use of great apes in their advertising.
2012 : After meeting with PETA, apparel and accessories companyHaband removes all down-filled items from among its offerings and becomes the first company to implement an official policy banning the sale of down feathers.
2012 : After PETA donates simulators to Egypt, the country ends all use of animals for medical trauma training.
2012 : PETA exposes disturbing video footage taken by a whistleblower during a trauma training session conducted by military contractor Tier 1 Group for members of the U.S. Coast Guard, which shows thestabbing, shooting, and dismemberment of live goats. Following an official complaint from PETA, the USDA cites Tier 1 Group for violating the federal Animal Welfare Act for failing to provide the goats with adequate anesthesia before they were mutilated.
2012 : After two years of PETA campaigns and a lengthy lawsuit brought by PETA and local residents, the Supreme Court of Puerto Riconixes a plan by the Bioculture corporation to set up a monkey-breeding facility and sell monkeys to U.S. laboratories.
2012 : By funding scientists to train Chinese government officials in the use of non-animal testing methods, PETA launches an effort to stop China from requiring tests on animals for cosmetics and household products. As part of its effort, PETA convinces cosmetics company Urban Decay to reverse its decision to sell its products in China, and John Paul Mitchell Systems pulls out of the Chinese market rather than having its products tested on animals.
2012 : PETA’s exposé documenting that cosmetics companies were secretly paying for tests on animals in China and our funding of scientists to train officials there lead to that nation’s acceptance, by the end of 2012, of its first non-animal tests for cosmetics ingredients.
2012 : The Kentucky Horse Racing Commission bans the use of furosemide, or Lasix, a commonly used drug that can mask other drugs and lead to horse breakdowns.
2012 : The horse-racing industry implements its first-ever industry-supported retirement plan for thoroughbreds.
2012 : After decades of conducting cruel experiments and just six months after PETA purchases stock in the company in order to introduce a shareholder resolution on animal testing, BIOQUAL announces that it will end its use of chimpanzees. Formerly known as SEMA, BIOQUAL was first exposed in 1986, when PETA released footage of chimpanzees locked inside tiny isolation chambers at the facility.
2012 : After two horses die on the set of the HBO horse-racing series Luck, PETA goes public with information obtained by whistleblowers as well as necropsy reports from the racing board revealing that older, arthritic horses had been used in dangerous and deadly racing sequences and that the horses appeared not to have been provided with adequate protection. After a third horse dies on the set, HBO announces the cancellation of Luck and ceases all production on the series.
2012 : After a long and hard-fought battle by PETA, the Animal Legal Defense Fund, and concerned citizens, Ben the bear is rescued from abhorrent conditions at a North Carolina roadside zoo. FedEx transports Ben free of charge (dubbing the mission “Bear Force One”) to the Performing Animal Welfare Society’s beautiful accredited wildlife sanctuary in northern California. There, Ben will live out the rest of his days splashing in his own pool, basking in the sun, and rolling in the grass in a 2-acre habitat designed especially for him.
2012 : After a two-month PETA undercover investigation documenting that thousands of animals were being neglected and dying and many more are being cruelly killed, law-enforcement officials raid Global Captive Breeders—a company in Lake Elsinore, California, that bred and sold reptiles and rats for the “pet” trade. This results in the largest rescue of neglected rats in U.S. history and the largest seizure of animals, including more than 600 reptiles and 18,000 rats, ever in California. Local authorities charge the owner and manager with a total of 223 felony cruelty-to-animals and related charges.
2012 : PETA prevails in a lawsuit against the U.S. Fish and Wildlife Service for illegally issuing captive-bred wildlife permits. This victory allows PETA to keep a closer eye on animals bred in captivity, weigh in on permit applications, and bring legal challenges against permits that are improperly issued to Ringling Bros., SeaWorld, Have Trunk Will Travel, and other animal abusers.
2013 : PETA—along with the Animal Legal Defense Fund, investigative journalists, a political journalist, a university history professor, and animal rights advocate Amy Meyer, who had recently been arrested for filming a downed cow at a Utah slaughterhouse—files a groundbreaking lawsuit challenging Utah’s “ag-gag” law, which prohibits the documenting of animal abuse at agricultural operations. The plaintiffs contend that this agribusiness law amounts to an unconstitutional attack on investigators’ First Amendment rights.
2013 : After years of imprisonment in concrete pits at Chief Saunooke Bear Park in Cherokee, North Carolina, 11 bears were finally freed following a years-long campaign and PETA undercover investigation that forced the roadside zoo to pay a fine and surrender its exhibitor’s license to settle more than a dozen charges for violations of the Animal Welfare Act. After a private benefactor generously offered to purchase the bears, they were quickly transferred to their new home at the International Exotic Animal Sanctuary in Dallas, where they can now walk through tall grass, dig in the dirt, climb trees, take a dip in a pond, and just live as bears are supposed to live.
2013 : Following decades of campaigning by PETA, the U.S. Army announces that it will reduce its use of animals for deadly trauma training exercises and restrict training for many military personnel to exclusively modern non-animal methods.
2013 : After hearing from PETA that many sheep used for their wool endure a painful procedure called “mulesing,” in which huge chunks of skin and flesh are cut from their backsides without any painkillers, more than 50 national and international clothing retailers, including Abercrombie & Fitch, Liz Claiborne, H&M, Kenneth Cole, Perry Ellis International, and Express, state that they will use wool that comes only from nonmulesed sheep, as the industry begins to phase out the cruel practice.
2013 : In 2013, the Los Angeles City Council voted unanimously to support a bullhook ban showing PETA’s undercover footage of baby elephant training during the hearing. The ban, which goes into effect in 2017, is the first to pass in a major city where Ringling Bros. travels.
2013 : Following PETA’s efforts to end dehorning in the dairy industry, in which calves have their horn buds burned off with no pain relief, companies such as Chipotle, Peet’s Coffee & Tea, and Amy’s Kitchen begin to pressure their suppliers to stop this cruel mutilation. Aurora Organic Dairy, the leading producer of private-brand organic milk and butter, is now breeding exclusively with bulls who carry the hornless gene.
2013 : PETA’s 2013 exposé of Taiwan’s pigeon racing industry resulted in a national sweep of pigeon racing clubs. Police confiscated cash and equipment and froze over $4.5 million of apparent illegal gambling proceeds in two clubs’ bank accounts.
2013 : Following PETA’s groundbreaking investigation from 2010, three pigeon racing organizers pleaded no contest to charges of commercial gambling—the first time in history that anyone has been held responsible for illegal conduct associated with cruel pigeon races.
2014 : In the wake of the 2013 release of the film Blackfish and PETA’s relentless campaign against marine animal abusement park SeaWorld reached a fever-pitch. As a result, public condemnation of SeaWorld led to a tanking stock price, and the company’s attendance, revenue, and profits continued to plummet.
2014 : The first ever undercover investigation into the angora wool industry showed screaming rabbits being tied down and their fur ripped from their bodies, leading to a ban on its sale by more than 70 companies from around the world including H&M, Calvin Klein, and Tommy Hilfiger.
2014 : I, Chicken, the first-ever empathy-building virtual-reality experience—which allows people to view life from a chicken’s perspective before being sent to slaughter—travels to more than 150 universities across the US, including Harvard, Stanford, Brown, Dartmouth, the University of Pennsylvania, and Princeton.
2014 : The scientific and regulatory expertise of PETA and its affiliates are consolidated to form the PETA International Science Consortium Ltd. Accepted as an accredited stakeholder with the agency that oversees the largest chemical testing program in the world, the Science Consortium works with industry, private research facilities and governments to promote non-animal tests around the world.
2014 : In a first of its kind, international exposé of the wool industry in both Australia and the US, PETA released shocking footage of sheep-shearers punching, stomping, and cutting gentle sheep—some of whom died and were kicked and dragged aside like garbage.
2014 : After intensive efforts led by PETA India and with scientific support from PETA US and the PETA International Science Consortium Ltd., India officially bans animal-tested cosmetics from being imported into the country. PETA India rallied support from scientists, ethical companies, celebrities, and powerful Indian government leaders.

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 21. 5. 2020 v 13.55

A kolik těch zvířat PETA dostala zpátky do Afriky třeba ze zologických zahrad po vzoru ZOO ve Hradci Králové, kolik živočišných druhů zachránilä před vyhubením nebo kdy naposledy zachraňovali v Kongu gorily, jaké mají zásluhy v reálném světě, krom cancání na internetu ?

Kecat hovadiny o tom co by kdo měl (ve videohře) žrát je asi ta nejlepší práce s nulovou zodpovědností. Doufám, že se za tohle nedávaj peníze a dělaj to pouze bohatí lidé ve volném čase.

Protože ve videohře já nejradši smažený GOOMBY s PEACH omáčkou vokořeněný nějakym tim MIRELURKEM a jako přílohu to, co maj pořád k večeři v RESIDENT EVIL 7.

Samozřejmě v reálném životě bojuju za práva rostlin a v životě bych nedokázal nakrájet salátovou okurku, pokud vrhá stín.

Nahlásit nevhodný obsah